Motokross un Motocikli

Motocikls ir ļoti populārs pārvietošanās līdzekli īpaši vasaras sezonā, jo ar motociklu no punkta A uz punktu B bieži vien nokļūt ir daudz ātrāk un efektīvāk. Taču bez motocikla lietošanas vienkārši kā pārvietošanās līdzekli motociklus arī nereti lieto motosportā, kurā viena no populārākajām un izplatītākajām disciplīnām ir motokross.

Motokross ir motosporta veids, kurš sastāv no sacensībās, kurās dalībnieki pārvietojas uz motocikliem vai kvadricikliem pa speciāli ierīkotām apļveida motokrosa trasēm vai arī ekstrēmākās sacensībās pa bezceļu trasēm. Motokrosa apļveida trase visbiežāk ir 1.5 līdz 3 kilometrus gara un tajā ir ierīkoti dažādi šķēršļi kā, piemēram, mākslīgi līkumi, uzkalni un pat tramplīni, kurus motokrosa dalībniekiem ir jāpārvar sacensību laikā.
Motokros salīdzinoši ir visai sens sports, jo jau pašas pirmās motokrosa sacensības notika 1894. gadā Ruānas trasē Francijā. Pēc tam tas lēnām izplatījās pa visu pasauli un nu jau motokross ir viena no plašāk pārstāvētajām motosporta disciplīnām.

Motocikli, kurus izmanto motokrosā, visbiežāk ir viencilindra dzinēja moči ar dzinēja tilpumu no tika 49 līdz 550 kubikcentimetriem un ar divtaktu vai četrtaktu dzinējiem. Taču arī katrs kurš motocikls ar šādiem parametriem nevar tikt izmantots motokrosā, jo motokrosa motocikli ir jāapbūvē ar speciālām piekarēm, kuras ļauj sportistiem veikt augstus lēcienus un labu saķeri ar trases segumu. Kā arī šiem motocikliem ir noņemtas tādas luksusa lietas kā, piemēram, spidometrs, lukturi, starteris un citas iekārtas, lai padarītu motokrosa motociklu vieglāku. Papildus pašam motociklam, motokrosa dalībniekiem ir arī jābūt speciālam motokrosa apģērbam, kurš tos aizsargās ne tikai no triecieniem un traumām, bet arī no netīrumiem un dubļiem, kas vienmēr ir daudz, motokrosam notiekot smilšu seguma trasēs.

Divas no motokrosa disciplīnas galvenajām sacensībām, kurās sapņo piedalīties ikviens motokrosa braucējs, ir Pasaules čempionāts motokrosā un AMA Motokrosa čempionāts. Pasaules čempionāts parasti katru gadu norisinās citā pasaules valstī un tajā piedalās dalībnieki trīs dažādās motokrosa klases, tur pretī AMA jeb Amerikas Motociklistu asociācijas čempionāts kopš 1972. gada norisinās ASV un tajā piedalās dalībnieki 2 dažādās motokrosa klasēs.