Motocikla tehniskā apskate

Vasara jeb motociklistu sezona ir klāt un uz ielām parādās arvien vairāk un vairāk motociklistu, kuri pārvietojas uz saviem mocīšiem. Taču arī motocikliem tāpat kā automašīnām ir jāiziet tehniskā apskate, lai varētu ar šiem motocikliem pārvietoties, jo tehniskā apskate ir tas rādītājs, kas parāda ka spēkrats, šajā gadījumā motocikls, ir labā tehniskā kārtībā un droši var piedalīties ceļu satiksmē.

Motocikliem un automašīnām atšķirība ir vien tā, ka, ja automašīnu tehniskā apskate ir jāveic ik gadu, tad motociklu tehniskā apskate motocikla vadītājam ir jāiet tikai reizi 2 gados. Šāds lēmums stājās spēkā no 2013. gada 1. janvāra, kad tika noteikts, ka motocikliem tehnisko apskati ir jāveic tikai reizi 2 gados, kas ievērojami atvieglo ikviena motocikla īpašnieka dzīvi, jo tas nozīmē, ka motociklistiem ir jāizdod ievērojami mazāka naudas summa motocikla tehniskās apskates nokārtošanai. Šāds lēmums ir arī ļoti loģisks, jo kā ne kā ar motociklu parasti nepārvietojas visu gadu, bet gan tikai pavasara, vasaras un rudens sezonās, noliekot motociklu garāžā ziemas sezonā.

Ja kādreiz sakarā ar motociklu tehnisko apskati bija noteikts, ka motociklistiem šī apskate ir jāiet katru gadu nesezonā, tātad ziemā, tad kopš šī paša 2013. gada 1. janvāra stājās spēkā noteikumi, ka tas motociklistiem vairs nebūs jādara. Tiem nu jau tehniskā apskate ir jāveic reizi 2 gados un to var iet sezonā no 1. oktobra līdz 1. martam, kas ir arī sezona, kad ir iespējams likt motocikla vadītāja apliecību. Bet tiem motociklistiem, kuriem tehniskā apskate ir jāveic no 1. līdz 31. oktobrim, tas ir jāizdara septembrī, taču tiem, kuriem tehniskās apskates termiņš beidzas laikā no 1. janvāra līdz 31. martam, tehniskā apskate ir jāiziet aprīlī.

Saistībā ar motociklu tehnisko apskati kopš 2013. gana 1. janvāra spēkā stājās arī vēl viens jauninājums – reģistrējot motociklu, kurš jau iepriekš ir bijis reģistrēts un lietots un kurš ir ražots pēc 2013. gada 1. janvāra, šiem motocikliem automātiski tiks piešķirta tehniskā apskate uz 15 mēnešiem, taču šāda motocikla īpašnieks droši savam motociklam tehnisko apskati var veikt arī pirms šī termiņa beigām.

Ejot motocikla tehnisko apskati, tiem motocikliem, kuri pirmo reizi ir reģistrēti pirms 2005. gada 1. janvāra ir jāmaksā nodokļu likme 35,57 eiro vērtībā, bet tiem, kuri ir pirmo reizi reģistrēti pēc 2005. gada 1. janvāra nodokļu likme tiek noteikta, atbilstoši konkrētā spēkrata motora tilpumam:

  • motociklam ar motora tilpumu līdz 500 cm3 – 17,07 eiro

  • motociklam ar motora tilpumu no 501 līdz 1000 cm3 – 34,15 eiro

  • motociklam ar motora tilpumu no 1001 līdz 1500 cm3 – 51,22 eiro

  • motociklam ar motora tilpumu virs 1500 cm3 – 68,30eiro

Papildus šim nodoklim vēl ir jāapmaksā arī 13,43 eiro par pamatapskati, 2,85 eiro par atļaujas piedalīties ceļu satiksmē piešķiršanu pamatpārbaudē un 2,19 eiro par tehniskās apskates uzlīmi ejot apskati 1. reizi, bet 6,55 eiro par atkārtotu pamatapskati, kopā ar 1,42 eiro par atļaujas piedalīties ceļu satiksmē piešķiršanu atkārtotajā pārbaudē un 2,19 eiro par tehniskās apskates uzlīmi.